Orkiestra Parafialna

Orkiestra Dęta im. księdza Andrzeja Biernackiego
przy parafii Gorzków

Początki istniejącej aktualnie w naszej parafii Orkiestry Dętej im. Ks. Andrzeja Biernackiego nawiązują do działalności jej Patrona. W wydanych w 2008 roku wspomnieniach zapisał: Z mojej inicjatywy w Gorzkowie powstała orkiestra dęta. 15 listopada 1992 r. w niedzielę po sumie zabrzmiały (na próbie) pierwsze tony 40 instrumentów. Po kilku miesiącach były już efekty. 11 kwietnia 1993 r. na Wielkanoc podczas rezurekcyjnej procesji po raz pierwszy zabrzmiały radosne tony wielkanocnej pieśni. Po odejściu z parafii ks. Andrzeja Biernackiego ta pierwsza w Gorzkowie orkiestra zawiesiła swą działalność.
Nowy proboszcz ks. Adam Kędzierski od początku chciał, aby orkiestra nadal funkcjonowała w parafii. Dlatego po rozmowie z p. Andrzejem Sendorem, ks. Proboszcz zaproponował p. Leszkowi Nowakowi zebranie i poprowadzenie orkiestry, na co on się zgodził i jako jej kierownik prowadzi orkiestrę do chwili obecnej.
Odtworzenie orkiestry na początku nie było łatwe. Jej pierwsza próba, w której uczestniczyli: Andrzej Sendor, Marian Chuterański (już nieżyjący), Adam Kozieł, Benedykt Kozieł, Jan Kołodziej, ks. prob. Adam Kędzierski, ks. prefekt Leszek Wójcik i Leszek Nowak, odbyła się 08.09.2009 r. Do początkowej piątki muzyków dołączyli wkrótce: Stefan Jedynak (od początku kapelmistrz do chwili obecnej), Stanisław Pieprznik, Józef Banach, Janusz Wicher, Andrzej Suchta, Daniel Zapart. Z pomocą pospieszyli też pochodzący z Książnic Wielkich: Józef Grzęda, Stanisław Grzęda i Henryk Sieradzy. W prowadzeniu orkiestry pomocą p. Leszkowi służył też p. Grzegorz Krawczuk obecny organista. Tak odnowiony w swym istnieniu zespół muzyków, uzupełniany o nowe, młode osoby, został zarejestrowany 24.10.2016 r. przy Kazimierskim Ośrodkiem Kultury reprezentowanym przez Pana Czesława Kowalskiego i przyjął nazwę Orkiestry Dętej im. Ks. Andrzeja Biernackiego. Było to możliwe dzięki zainteresowaniu i pomocy Pana Burmistrza Adama Bodziocha i naszego radnego Pana Stanisława Nowaka z Krzyszkowic. Obecnie orkiestra liczy 23 osoby, najmłodsza Nikola Marzec ma 9 lat, a najstarszy p. Stanisław Grzęda ponad 80 lat.
Orkiestra uświetnia swoimi występami uroczystości kościelne i państwowe na terenie gminy i powiatu oraz poza granicami. Ostatnie występy orkiestry to: Dzień Strażaka w Książnicach Wielkich i Gorzkowie, pogrzeb ks. Jarosława Suleja w Przemykowie, poświęcenie samochodu strażackiego w Kościelcu, 50-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyszkowicach, zawody powiatowych Straży Pożarnych w Kazimierzy Wielkiej. W najbliższych planach Kierownika orkiestry jest wyposażenie muzyków w stroje galowe i uzupełnienie starych instrumentów.
Muzycy pozdrawiają sympatyków naszej orkiestry i zapraszają na występy, a grających do wspólnego muzykowania.
Kierownik: Leszek Nowak
Grający: