ODNOWIENI ŚWIĘCI

Na tak zwanych konsolach ołtarza Matki Bożej, pojawiły się w tym tygodniu, po powrocie z pracowni konserwatorskiej, figury św. Heleny Cesarzowej i św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

To wyjątkowa sytuacja. Obecności tych figur w kościele nie pamiętają najstarsi parafianie. Spowodowane jest to tym, że gdy uległy zniszczeniom zewnętrznym i kornikom, to zdjęto je z ołtarza i schowano do tzw. skarbczyka, a stamtąd wyniesiono poza kościół i zapomniano. Dopiero 6 lat temu, w trakcie porządków na nowo ujrzały światło dzienne. Po przygotowaniu programu konserwatorskiego, czekaliśmy na pozyskanie środków do ich odnowienia. I tak dzięki 20000 zł otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przeprowadzona została ich konserwacja, czego efekty możemy podziwiać. W ten sposób zakończony został proces odnowy ołtarza Matki Bożej, który uzyskał pierwotny wygląd z roku 1758.
Odnowione figury przypominają nam o dwóch świętych, żyjących w tym samym okresie, co nasza patronka św. Małgorzata. Św. Helena, była matką cesarza Konstantyna i przyczyniła się do odnalezienia w Jerozolimie Krzyża Pańskiego oraz rozwoju chrześcijaństwa w cesarstwie rzymskim. Zmarła ok. roku 330.
Św. Katarzyna żyła w Aleksandrii, w Egipcie, i tam została ścięta za wiarę ok. roku 307.