Rekolekcje Adwentowe 15-17 grudnia 2017

Kościół zachęca nas, by każdego roku w Adwencie i Wielkim Poście, podjąć wezwanie do uczestnictwa w przynajmniej trzydniowych rekolekcjach. Jaki jest sens tego czasu, w którym nas poprowadzi ks. Dr Marcin Rokita, i jak go dobrze wykorzystać?

Odpowiedź zawarta jest już w samym słowie rekolekcje pochodzącym z języka łacińskiego, od wyrazu re-colo, a oznaczającego „na nowo uprawiać, znowu się czymś zajmować, przywrócić, jeszcze raz rozważyć”. Chodziłoby więc o coś bliskiego naszym codziennym zajęciom, o swego rodzaju rekultywację, ponowne uprawienie „gleby” naszego serca. To właśnie poruszeniu, nawiezieniu lub przywróceniu żywotności tej duchowej roli służy ten czas i podjęte praktyki duchowe. Najczęściej starając się ocenić przeżycie rekolekcji, pytamy o to, jakie były nauki rekolekcyjne i z jakim skupieniem ich wysłuchaliśmy. Zapominamy jednak o tym, że rekolekcje wyrosły nie z praktyki „słuchania duchowego”, lecz „ćwiczeń duchownych”, zakładają więc nie tylko wysłuchanie nauk, ale własną aktywność, „ćwiczenie się” w życiu chrześcijańskim. Rekolekcje w naszym życiu będą na tyle owocne, na ile sami się w ich przeżycie zaangażujemy, na ile będziemy skłonni nie tylko na nowo przemyśleć swoją wiarę, ale wprowadzić te wnioski w czyn. Nasze rekolekcyjne działanie możemy zatem podzielić na:
to, co możemy przyjąć, czyli:
  • dar Eucharystii
  • nauki rekolekcyjne
  • nabożeństwa i modlitwy wspólnotowe
  • miłosierdzie Boże ofiarowane w sakramencie Pokuty i Pojednania
  • fragment z Pisma św., będący swego rodzaju słowem życia do rozważenia
to, co możemy Bogu, sobie i bliźnim ofiarować, czyli:
  • zaplanowanie czasu na rekolecje
  • tworzenie modlącej się i słuchającej słowa Bożego wspólnoty wiary
  • więcej osobistej i rodzinnej modlitwy oraz rozważania słowa Bożego w domu
  • podjęcie jakiegoś uczynku miłosierdzia
  • skorzystanie z rachunku sumienia zawartego w książeczce do nabożeństwa w trakcie przygotowania do spowiedzi
  • podjęcie abstynecji w intencji osób uzależnionych
  • zrobienie postanienia w pracy nad sobą jako owocu rekolekcji.
Zatem, gdy nasze pola uprawne odpoczywają, zajmijmy się tą duchową rolą, aby i ona przy współpracy z Bogiem wydała plon obfity. Skorzystajmy ze służących temu spotkań z Bogiem, tak w kościele, jak i w domu.

PROGRAM REKOLEKCJI

Piątek – 15 Grudnia