Wykorzystując środki przyznane naszej parafii z programu „Polski Ład”, przeprowadzone zostały prace konserwatorskie polichromii i sklepienia nawy głównej naszej świątyni. W cztery miesiące wykonała to dziesięcioosobowa ekipa pod kierownictwem pani Ewy Tymcik.
W trakcie podejmowanych prac dokonano:
– usunięcia zniszczonej warstwy poprzedniej malatury,
– uzupełnienia ubytków w deskach sklepienia oraz impregnacji przeciw szkodnikom i zabezpieczającej drewno,
– uzupełnienia braków w malaturze,
– uzupełnienia zniszczonych desek stropu od strony poddasza, zatrucia insektów oraz impregnacji,
– powtórnego naniesienia właściwej polichromii z elementami pozłacanymi i srebrzonymi oraz ich zabezpieczenia.
W ten sposób możemy podziwiać odnowione sklepienie i wyraźniej dostrzegać jego elementy, służące jako katecheza. W centrum, na plafonie, znajduje się pozłacany monogram z imieniem Matki Bożej zwieńczony koroną. Kiedyś w tym miejscu była polichromii przedstawiająca Wniebowzięcie NMP, ale uległa całkowitej degradacji. Maryja jest bramą zbawienia, dlatego za organami można dostrzec rękę Boga otoczoną napisem „PATER NOSTER”, bo to On powołuje Ją, będąc wierny obietnicy złożonej po grzechu pierworodnym. To Ona staje się Matką Zbawiciela, Którego ukrzyżowanie widzimy na belce tęczowej w otoczeniu Słońca i Księżyca, zamykającej sklepienie od strony prezbiterium. Na półłuku wokół płaskiego stropu, czyli fasecie, znajdują się symbole Ewangelistów: wół – św. Łukasza, człowiek – św. Mateusza, lew – św. Marka i orzeł – św. Jana. To oni na kartach Ewangelii przekazali nam prawdę o spełnieniu się Bożej obietnicy w Jezusie Chrystusie. Owale z symbolami Ewangelistów poprzedzielane są symbolami: Boga – oko wszechwidzące, Trójcy Świętej – trzy przenikające się okręgi z napisem TRINITAS oraz Chrystus – połączone greckie litery X i P, czy P z kotwicą u dołu. To wszystko ma nam przypominać o współpracy Maryi z Bogiem i owocach tego działania, ale zarazem przypominać, że i my mamy Ją naśladować w takim odniesieniu życia do Stwórcy i Zbawiciela. Dlatego dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz osobom, które pomogły nam w uzyskaniu dotacji: radnemu powiatowemu Januszowi Nawrotowi, posłowi Mariuszowi Goskowi oraz burmistrzowi Adamowi Bodziochowi wraz ze współpracownikami.
Przy okazji tych prac, uzupełniliśmy oświetlenie nawy głównej, dzięki zamontowaniu przez pana Andrzeja Baczyńskiego czterech lamp ledowych na filarach.
Ufamy, że odnowione piękno polichromii i rozumienie jej wymowy, przyczyni się do naszego duchowego umocnienia.