CZUWANIE U CYSTERSÓW 

Opactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie przeżywa w tym roku uroczystości związane z 800. leciem śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Z tej okazji odbywają się przy jego grobie comiesięczne czuwania wiernych z dekanatów naszej diecezji. W lipcu przypadła kolej miedzy innymi na dekanat kazimierski. 

Na to duchowe spotkanie składało się: czuwanie modlitewne ku czci bł. Wincentego, konferencja przybliżająca jego postać i działalność, zwiedzanie klasztoru i poczęstunek, adoracja z błaganiem za przyczyną Błogosławionego oraz Eucharystia pod przewodnictwem Ojca Opata. Dynamika tego wydarzenia pozwalała doświadczyć bliskości z niezwykłą postacią jaką bez wątpienia był bł. Wincenty. Wszechstronnie wykształcony, autor historii Polski, powołany na biskupa krakowskiego, decyduje się zostawić to wszystko i u schyłku życia prowadzić życie mnisze. Choć żył 800 lat temu, to i dziś porywa swą gorliwością i pokorą w służbie Bożej. Jednym z jego naśladowców był, pochodzący z Chruszczyny Wielkiej, brat Stanisław Kowalski, który przez wiele lat pełnił w Jędrzejowie funkcję zakrystianina. Wspólnota wiary i modlitwy, jaka wytworzyła się w ten wieczór, była ubogacająca dla każdego uczestnika tego czuwania. Szkoda tylko, że z naszej parafii wzięła w nim udział grupa jedynie siedmiu osób.