DOŻYNKI PARAFIALNE – W JEDNOŚCI Z BOGIEM, BLIŹNIMI I PRZYRODĄ

Jeden chleb, co zmienia się w Chrystusa Ciało,
Z wielu ziaren pszenicznych się rodzi.
Jak ten chleb co złączył złote ziarna,
Tak niech miłość łączy nas ofiarna.

Wzorem ojców pierwociny zbiorów przynoszą polscy rolnicy przed ołtarze Pańskie, by podziękować Stwórcy za błogosławieństwo. W tym duchu przeżywaliśmy w niedzielę 18 sierpnia Dożynki parafialne. Nie był to łatwy rok. Susza i upały, przeplatane ulewnymi deszczami, utrudniały uprawę i zbiory. Tym bardziej więc potrzeba postawy wdzięczności wobec Boga i ufności w Jego opatrzność. Trudna praca na roli jest świetną okazją do odkrywania potrzeby współpracy z Bogiem i bliźnimi przy poszanowaniu praw przyrody. Do uznania, że wiele problemów w rolnictwie, to efekt rabunkowej gospodarki człowieka, który stawia się w miejscu Stwórcy. 
W tym kontekście cieszy obecność przedstawicieli Plechowa, Plechówki, Chruszczyny Wielkiej, Kaczkowic, Łyczakowa, Nagórzanek, Wojsławic, Krzyszkowic, Chruszczyny Małej, Stojanowic i Donatkowic, którzy w imieniu całej wspólnoty swych wiosek przynieśli wieńce lub kosze dożynkowe. Dziękujemy i gratulujemy Wszystkim uczestnikom tej parafialnej uroczystości.  

 

foto: Kazimierz Kowalski