Jubileusze Szkoły w Wielgusie i Orkiestry parafialnej

Warto patrzyć wstecz, by dostrzec jak Bóg w swej miłości umie pisać prosto po nawet najbardziej krzywych liniach. Okazją do tego było 20. lecie otwarcia nowego budynku Szkoły Podstawowej w Wielgusie oraz 25. lecie założenia Orkiestry parafialnej w Gorzkowie.

10 listopada bieżącego roku, tak jak dwadzieścia lat temu odbyła się tym razem jednak nie uroczystość poświęcenia otwarcia szkoły, a 20 rocznica istnienia nowego budynku szkoły oraz odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Tablica ta poświęcona jest inicjatorowi budowy szkoły i organizatorowi orkietry śp. Ks. Andrzejowi Biernackiemu. Pamiątkową tablicę ufundował Burmistrz i Rada Miejska w Kazimierzy Wielkiej. Z tej okazji cała społeczność szkolna oraz zaproszeni  goście wraz Burmistrzem Miasta i Gminy – Adamem Bodziochem wzięli udział we mszy świętej w gorzkowskim kościele.
Mszę św. w intencji zmarłego przed 4. laty ks. Andrzeja Biernackiego, długoletniego proboszcza naszej parafii oraz założyciela zespołu Gorzkowianie koncelebrowało ośmiu księży: dyrektor Caritas diecezji kieleckiej ks. dr Stanisław Słowik, proboszcz parafii katedralnej, a zarazem poprzednik obecnego gorzkowskiego proboszcza – ks. Adam Kędzierski, proboszczowie ze Skorczowa – ks. Jan Będkowski, Bobina ks. Czesław Parkita, Książnic Wielkich – ks. Wiesław Baran, Kazimierzy Wielkiej – ks. kan. Janusz Mularz oraz z naszej parafii ks. Proboszcz Sławomir Sarek i wikariusz ks. Tomasz Prędotka. W homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał o roli szkoły w odnajdywaniu w każdej osobie tego, co niepowtarzalne, a przez to we wzrastaniu w świętości. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta im. ks. Andrzeja Biernackiego, która towarzyszyła całej uroczystości. Podczas mszy św. modlono się także za nauczycieli, pracowników i wszystkich ludzi związanych ze szkołą w Wielgusie.
Po zakończeniu Mszy św. jej uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie na grobie ks. Andrzeja Biernackiego, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Dalszy ciąg uroczystości odbywał się już w budynku Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie. Uroczystość rozpoczęła się w holu budynku szkoły w którym zgromadzili się zaproszeni goście uczniowie szkoły jak i  byli absolwenci. Uczestnicy wspólnie uczestniczyli w pamiątkowym odsłonięciu tablicy poświęconej jednemu z inicjatorów budowy szkoły ks. Andrzejowi Biernackiemu, którego 4. rocznica śmierci przypada w tym roku.
Z tej okazji Rada Miejska w Kazimierzy Wielkiej na wniosek Burmistrza podjęła decyzję o ufundowaniu pamiątkowej tablicy.
Pamiątkową tablicę odsłonili: Burmistrz Adam Bodzioch, emerytowany dyrektor szkoły Jan Doroz, obecna dyrektor szkoły Elżbieta Wojtasik, Przewodniczący Rady Miejskiej – Janusz Wątek, ks. dziekan Sławomir Sarek oraz przedstawiciele Rady Rodziców i uczniów. Po odsłonięciu tablicy ks. dziekan Sławomir Sarek dokonał poświęcenia. Następnie wszyscy uczestnicy zostali skierowani do sali gimnastycznej gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości, w której udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy – Adam Bodzioch, Przewodniczący Rady Miejskiej – Janusz Wątek, Skarbnik – Zofia Nocoń, naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta i Gminy, radni gminy, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kazimierzy Wielkiej- Halina Opilska, dyrektorzy szkół, instytucji, księża, grono pedagogiczne, młodzież szkolna, rodzice a także członkowie zespołu Gorzkowianie i orkiestry dętej. Podczas części artystycznej na sali gimnastycznej miało również miejsce podpisanie umowy utworzenia Spółdzielni Socjalnej „Kazimierskie Smaki” z siedzibą w Gorzkowie. Celem Spółdzielni jest uruchomienie stołówki, która będzie zapewniać posiłki dla uczniów szkoły oraz dla powstającego Dziennego Domu „Senior +” w Gorzkowie. Sygnatariuszem umowy był Adam Bodzioch – Burmistrz Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej, ks. Sławomir Sarek – proboszcz parafii p.w. św. Małgorzaty w Gorzkowie oraz ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
W części artystycznej zatytułowanej „Wspomnienie o księdzu Biernackim” wystąpiło kilkudziesięciu uczniów szkoły z bogatym programem tanecznym jak i artystycznym, który umilił czas wszystkim uczestnikom. Był polonez, walc wiedeński i krakowiak w wykonaniu zarówno tych najmłodszych uczniów jak i starszych. Były również piosenki, w tym ulubiona aria ks. Andrzeja. Całość imprezy prowadzili sprawnie p. Hanna Kubik i ks. Tomasz Prędotka. Na zakończenie występujące dzieci otrzymały od Burmistrza słodycze. Uroczystość zgromadziła i połączyła kilka pokoleń dorosłych i dzieci. Wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca, a także gorącym  życzeniom  kolejnych równie udanych lat funkcjonowania placówki.
Wszystkim gościom, którzy swoją obecnością uświetnili w tę uroczystość serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do galerii zdjęć:
>>>KLIK<<<