PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI

Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywą szopkę 24 grudnia 1223 roku w Greccio. Była naturalnej wielkości i składała się z żywych zwierząt i ludzi. Obecnie w Greccio jest wystawa szopek że wszystkich zakątków świata. Do Polski tradycja szopek trafiła prawdopodobnie za sprawą zakonu bernardynów.

W naszej świątyni już drugi raz szopka została umiejscowiona w prezbiterium, przy ołtarzu. Takie rozwiązanie ma nam przypominać o tym, że podczas każdej Eucharystii jesteśmy świadkami „narodzin” Zbawiciela pod postacią Chleba i Wina. Tak, jak w Betlejem, które znaczy „dom chleba”, również we mszy świętej przychodzi w prostocie i bezradności, prosząc o przyjęcie do naszych serc. Przychodząc do kościoła, podchodźmy do szopki, by adorować go w osobistej modlitwie.

 


foto: Kazimierz Kowalski