RENOWACJA OŁTARZA MATKI BOŻEJ

Najstarszą zachowaną częścią naszej parafialnej świątyni jest obraz Matki Bożej. Według świadectw pochodzi on z początku XVII w., a jej pierwowzorem był obraz z krakowskiego klasztoru Karmelitów „Na Piasku”. Świadczą o tym postacie św. Eliasza i św. Teresy z Awili namalowane na jego  zadumie.
W tym roku zdecydowaliśmy się na jego renowację, by po odnowieniu figury Zmartwychwstałego i chrzcielnicy, które przypominają o fundamentach wiary, zadbać o cześć Maryi, naszej Matki i przewodniczki na ścieżkach wiary. Na ten cel pozyskaliśmy środki ze Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego. Renowacja będzie przeprowadzana przez firmę REARTE z Krzeszowic w dwóch etapach i zakończy się w przyszłym roku. Rozbiórkę ołtarza możemy zobaczyć na zdjęciach. Po ostatecznych decyzjach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków najpierw zostaną odnowione obrazy i złote zdobienia, a potem konstrukcja ołtarza. Prace te będą możliwe dzięki części ofiar zebranych podczas kolędy. O przeznaczeniu pozostałej kwoty poinformujemy, gdy dostaniemy wycenę i zgodę na planowane prace.