Światowy Dzień Młodzieży 2018

Każda Niedziela Palmowa przeżywana jest w Kościele jako Światowy Dzień Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży zapoczątkował św. Jan Paweł II, który po Jubileuszowym Roku Odkupienia w latach 1983-84 i Roku Młodzieży w 1985, zaprosił młodych na spotkanie do Rzymu w Niedzielę Palmową roku 1986. Wtedy to ogłosił każdą Niedzielę Palmową Światowym Dniem Modzieży. Odtąd, co roku, w tym dniu przeżywany jest on w wymiarze każdej diecezji, a co 2-3 lata przybiera wymiar spotkania ogólnoświatowego w różnych zakątkach świata. Dotychczas międzynarodowe spotkania odbyły się w: Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Rzymie, Toronto, Kolonii, Sydney, Madrucie, Rio de Janeiro i Krakowie. Papież jeszcze za nim ustanowił ŚDM,  powierzył młodym Krzyż Roku Jubileuszowego, ze słowami: Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie. Krzyż ten wraz z Ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani peregrynuje po świecie zapowiadając kolejne spotkania młodzieży. Polskę i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym naszą diecezję nawiedził na początku lutego 2015 roku.
Światowe Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowym mają na celu ożywienie wiary młodzieży, zjednoczenie jej i włączenie w odpowiedzialność za Kościół. Są okazją do spotkania, modlitwy i dzielenia się doświadczeniem przeżywania wiary. Każdego roku z okazji Niedzieli Palmowej, Papież pisze do młodych Orędzie, które można przeczytać w załączniku do tego artykułu. Osobiście mogliśmy doświadczyć tego wielkiego święta młodych w wakacje 2016 r., gdy młodzi pielgrzymi zawitali do naszej parafii i dekanatu.
Ja jako uczestnik i organizator brałem udział w pięciu Dniach Młodzieży. Ich atmosfera i doświadczenie wspólnoty młodego Kościoła pozostawiło we mnie wiele dobra. Podzielę się tylko kilkoma migawkami:

 

Częstochowa 1991
Ogromny ścisk i doświadczenie powszechności Kościoła. Po raz pierwszy jestem na spotkaniu z Ojcem świętym we wspólnocie międzynarodowej i ze zdziwieniem słyszę, że Hiszpanie, czy Włosi głośniej niż Polacy pozdrawiają „naszego” papieża.
Rzym 2000
Uczestniczymy w Dniach w diecezji w małej parafii w Ficule (1800 mieszkańców), gdzie poznajemy dynamizm włoskiego Kościoła i nawiązujemy trwające do dziś przyjaźnie. A w Rzymie na nocnym czuwaniu Jan Paweł II mówi po polsku „Kto z kim przestaje, takim się staje” i prosi byśmy innym to przetłumaczyli. On, pasterz całego Kościoła, nie wstydzi się swej polskości.
Madryt 2011
Z naszej diecezji pielgrzymuje na to spotkanie w 6 autokarach 291 młodych z duszpasterzami. Organizacja wyjazdu jest skomplikowana, ale odczuwamy działanie Bożej opatrzności. Kwintesencją tego doświadczenia wiary jest czuwanie na Quatro Vientos, gdzie po przeżyciu bezradności wobec burzy i nawałnicy, które przeszły nad nami siędzącymi na płycie lotniska, Benedykt XVI zaprasza młodych do adoracji Chrystusa Eucharystycznego. I 2,5 miliona ludzi na kolanach, w ciszy adoruje Boga z nami.
Rio de Janeiro 2013
Bóg, który zaskakuje serdecznością jakiej doznajemy od rodzin i księży z parafii w Kurytybie, u których spędzamy Tydzień misyjny. A potem niezapomniane spotkania pod przewodnictwem papieża Franciszka na Copacabanie. I uświadomienie sobie, że dzięki wierze zmienia się patrzenie i reagowanie na ludzi obok. Dzięki wierze ustępuję lęk przed człowiekiem.
Kielce – Kraków 2016
Jeszcze raz wiara okazuje się najpiękniejszą płaszczyzną, dzięki której można się spotkać z drugim człowiekiem. Wobec świata przeżywającego lęk z powodu zagrożenia terrorystycznego młodzi katolicy pokazują kierunek, w którym należy iść. Krakowskie Błonia wypełnione po brzegi radosnym i modlącym się międzynarodowym tłumem młodych, z powiewającym morzem flag 192 krajów są tego najlepszym przykładem.

 

Ufam, że dołączone zdjęcia pomogą choć trochę poczuć ducha Światowych Dni Młodzieży.
 Ks. Sławomir Sarek