ZATRZYMAĆ W PAMIĘCI I SERCU 

Tworzony od 2017 roku, w górnej części cmentarza, Skwer Pamięci, jest zaproszeniem do przenikniętego wdzięcznością wspomnienia osób i wydarzeń z historii naszego narodu. To okazja, by ogarnąć modlitwą nie tylko naszych bliskich zmarłych, ale i tych dla nas często anonimowych, a tworzących nasze dziś.

Obecnie na Skwerze mamy trzynaście miejsc upamiętnienia. Patrząc od lewej strony, są nimi:
 • instalacja upamiętniająca ofiary łagrów i obozów koncentracyjnych;
 • kaplica Matki Bożej Bolesnej, poświęcona dzieciom utraconym i zabitym w skutek aborcji;
 • krzyż wdzięczności kapłanom;
 • pomnik Niepodległości;
 •  pomnik mjra Henryka „Hubala” Dobrzańskiego;
 • krzyż cmentarny;
 • kamień Żołnierzy Wyklętych;
 • symboliczna mogiła żołnierzy i partyzantów z czasów II Wojny Światowej;
 • tablica pamiątkowa Wojciecha Klimka;
 • obelisk powstańców z czasów zaborów;
 • maszt z flagą narodową;
 • dąb – symbol narodu;
 • wzgórze wiary i zbawienia.
Każde z nich niesie inne wspomnienia i skojarzenia o tym, co wpłynęło na naszą narodową tożsamość. Patrząc z perspektywy tej przestrzeni lepiej widać piękno oraz bogactwo Polski i jej historii. Czas poświęcony na zatrzymanie się w tym miejscu, bez wątpienia owocuje wzrostem odpowiedzialności za to wspólne dobro, jakim jest nasza Ojczyzna.