Dożynki gminne 2018

Kolejne Dożynki już za nami. W tym roku to w Plechowie, należącym do parafii Gorzków rolnicy dziękowali za zebrane plony. Uroczystości zapoczątkowała dziękczynna Msza Święta, podczas której ksiądz proboszcz Czesław Parkita z Bobina poświęcił bogato zdobione wieńce i rumiane bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbóż.
Homilię wygłosił ksiądz proboszcz Krzysztof Balcer z Kazimierzy Małej, nobilitując samych rolników i ich ciężką pracę. Podkreślił hojność Boga w owocach ziemi i pracy rąk ludzkich – rolników. Następnie rozpoczęła się część oficjalna-obrzędowa. Tegoroczne Dożynki zgromadziły: rolników, władze samorządowe, przedstawicieli służb mundurowych, pracowników szkół, instytucji i urzędów oraz gości z Ukrainy i Niemiec. Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch przywitał wszystkich zebranych po czym zaprosił na scenę pierwsze delegacje wieńcowe. Aby tradycji stało się za dość na ich czele stanęli starostowie dożynek.
Starościną była Elżbieta Grzęda z Głuchowa. Starostą był Radosław Cała z Plechowa.
Starostowie przekazali na ręce burmistrza Adama Bodziocha upieczony chleb z tegorocznych zbiorów, a następnie wspólnie poczęstowali nim gości. 
W tym roku sołectwa przygotowały 13 przepięknych wieńcy. Złociste kłosy przeplatane dobrodziejstwem ziemi, kwiatami, owocami i warzywami były symbolem ciężkiej pracy i ogromnego serca rolników. Delegacje wieńcowe reprezentowały miejscowości: Plechów, Głuchów, Broniszów, Chruszczyna Wielka, Donosy, Gorzków, Gabułtów, Krzyszkowice, Łyczaków, Zagórzyce, Słonowice, Zięblice i  Wojsławice.
Przedstawiciele z poszczególnych sołectw z dumą  wnosili wieńce na scenę. Tradycyjne ośpiewywanie wieńcy zakończyło część obrzędową. W części artystycznej wystąpił „Zespół Gabułtowianki”, zaprezentował się również Kazimierski Klub Seniora oraz młodzież ze szkoły podstawowej w Wielgusie Martyna Bugaj i Miłosz Nawrot.
 Nie lada zadanie miała komisja konkursowa oceniająca  wieńce dożynkowe. Po dokładnej obserwacji i analizie jednogłośnie I miejsce zajął wieniec z Zięblic. To właśnie on będzie  reprezentował  Gminę Kazimierza Wielka na Powiatowych Dożynkach w Czarnocinie 26.08.2018.

 

foto i wideo: Kazimierz Kowalski

 

Dożynki Gminne w Plechowie
w obiektywie Państwa Pilarskich
>>>>>  KLIK  <<<<<