DZIELĄC SIĘ MIŁOŚCIĄ 

Prosty kawałek chleba, jakim jest opłatek przypominający o Jezusie – Chlebie Życia i Betlejem – Domie Chleba, inspiruje w okresie Bożego Narodzenia do spotkań połączonych z życzeniami, wspólnym posiłkiem i kolędowaniem. Warto wspomnieć o trzech, które miały miejsce w naszej parafii.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Domu Senior Plus w Gorzkowie. Rozpoczęliśmy je na sali gimnastycznej wspólną modlitwą i udziałem w obrzędzie Komunii Świętej udzielonej pensjonariuszom. Po przejściu na jadalnię, odbyło się łamanie opłatkiem połączone z życzeniami oraz poczęstunkiem. Spotkanie z seniorami przerodziło się we wspólne kolędowanie. Prawie przez godzinę wyśpiewywaliśmy chwałę Bożej Dziecinie, zgłębiając równocześnie tajemnicę Wcielonej Miłości. Donośny śpiew był znakiem radowania się tajemnicą Emmanuela – Boga z nami oraz doświadczaną wspólnotą wiary.
W nieco innym klimacie przebiegało spotkanie w Samorządowej Szkole Podstawowej w Wielgusie. Chociaż i tu było miejsce na życzenia, wspólne kolędowanie i wieczerzę w gronach klasowych oraz nauczycielskim, to jednak w centrum znalazły się jasełka. Przedstawione przez uczniów klas trzecich, przygotowanych przez wychowawców, nauczycieli muzyki oraz Panią Katechetkę, było wspaniałym przeżyciem artystycznym i duchowym. Z wielkim rozmachem i głębią przygotowana inscenizacja, wspaniale oddała atmosferę związaną z Bożym Narodzeniem. Dialogi, śpiewy i tańce pokazywały dramaturgię tych wydarzeń połączoną z ogromną radością spowodowaną narodzinami Zbawiciela. Kontynuacją „Jasełk” był występ uczniów ze starszych klas, którzy zaśpiewali kilka pastorałek. Całość tego spotkania przeżywanego na sali gimnastycznej, pokazała ogrom talentów drzemiących w dzieciach oraz pracę prowadzących ich nauczycieli. Ukazała też znaczenie wychowania szkolnego otwartego na świat wiary, w którym wychowywane są dzieci.
Ostatnie ze spotkań miało miejsce w Wigilię i odbyło się w domu parafialnym.
Na tradycyjną wieczerzę wigilijną przyjechali do Księdza Proboszcza członkowie jego rodziny. Od wielu lat spotykają się w takiej ponad dwudziestoosobowe, wielopokoleniowej wspólnocie rodzinnej. Tradycyjnie na rozpoczęcie była wspólna modlitwa i dzielenie opłatkiem połączone z życzeniami, a następnie posiłek wigilijny przeplatany śpiewem ponad dwudziestu kolęd. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentów rozdawanych znalezionych pod choinką. Miłą niespodzianką były odwiedziny kolędników – Filipa i Marcela – pięknie wpisujących się w atmosferę tego wigilijnego czuwania.
Te trzy spotkanie symbolicznie pokazują piękno tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, przez które uczymy się od Wcielonej Miłości, jak mamy kochać, bez względu na wiek, miejsce, czy okoliczności.