KONSERWACJA CHRZCIELNICY ROZPOCZĘTA

Po uzyskaniu zezwoleń od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków rozpoczął się proces konserwacji naszej parafialnej chrzcielnicy i zintegrowanego z nią, malowanego na desce, obrazu „Chrzest Chrystusa w Jordanie”.
Demontaż chrzcielnicy pokazał w pełni zniszczenie w wyniku pęknięcia piaskowca, z której jest wykonana. Jej konserwencja będzie wymagała dłuższego czasu ze względu na żmudny proces jej oczyszczenia i klejenia. W efekcie nie będzie już, jak dotychczas,  podtrzymywana metalową opaską, ale stanie samodzielnie. 
Natomiast po zdjęciu tzw. zaplecka, na którym był obraz Chrztu Pańskiego w ozdobnej ramie, ukazał się naszym oczom zaskakujący widok. Na ścianie pod nim zachowały się malowidła w postaci motywów roślinnnych w kolorach niebieskim i pomarańczowym na białym tle. Jest to najprawdopodobniej pierwotna malatura naszej świątyni zachowana do naszych czasów dzięki umieszczeniu na niej obrazu. Resztę takiego wystroju wnętrza usunięto gdzieś w XIX w. O czym świadczą ściany bez ornamentów widoczne na zdjęciu z roku 1910. Do tej kolorystyki nawiązywały swym pierwszym kolorem ołtarze mające odcień jasnoniebieski. 
Zdemontowane zabytki zostały przewiezione do pracowni konserwatorskiej pana Aleksandra Piotrowskiego w Krzeszowicach, gdzie zostaną poddane renowacji, według harmonogramu ustalonego że Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Z niecierpliwością będziemy czekać na końcowe efekty odnowienia.