MISTRZYNIE DRUGIEGO PLANU

Wykorzystując zabranie do konserwacji ołtarza Matki Bożej, przeprowadziliśmy odnowienie, znajdujących się za nim ścian wewnętrznych kościoła oraz fragmentu posadzki, na której był on posadowiony. 

W trakcie prac konserwatorskich, prowadzonych przez panią Ewę Tymcik i jej współpracowników, udało się odkryć poprzednią, pochodzącą z połowy XIX w. malaturę. Wydobyta i odtworzona ornamentyka, stanowić będzie piękne tło dla odnowionego ołtarza. Na proces konserwatorski złożyło się:
  • usunięcie późniejszych, zniszczonych przemalowań,
  • odrobaczenie drewnianych ścian i filarów oraz ich impregnacja,
  • uzupełnienie ubytków i szparagi w drewnie,
  • szpachlowanie i nałożenie podkładu,
  • odtworzenie odkryte malatury.
 
Choć proces malowania został zakończony, to jednak, ze względu na niskie temperatury i niedoschnięcie farb, będzie jeszcze na wiosnę punktowo uzupełniany. 
Na zakończenie tego etapu prac, pan Piotr Dąbrowski i pomagający mu pan Robert Sokołowski, uzupełnili podłoże, na którym stanie ołtarz. 
Wszystkim wykonawcom i ofiarodawcom wyrażamy serdeczną wdzięczność. To dzięki Wam ściany i podłoga tego narożnika naszego kościoła, Ci niemi bohaterowie drugiego planu, są gotowi, by wśród nich pojawił się odnowiony główny bohater tych prac, ołtarz Matki Bożej.