NA PIELGRZYMIM SZLAKU – DZIEŃ SIÓDMY 

Drugim szczytem naszej pielgrzymki, po wizycie w sanktuarium św. Małgorzaty w Montefiascone, było nawiedzenie Bazyliki św. Piotra, modlitwa przy grobie tego Apostoła i udział w sprawowanej w niej Eucharystii pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego z okazji 770. lecia kanonizacji św. Stanisława biskupa i męczennika.

Pożegnawszy się z morskimi klimatami w Santa Severa, udaliśmy się do najmniejszego państwa świata, czyli Watykanu. Oczywiście naszym celem było to, co w nim najcenniejsze ze względu na wiarę, czyli bazylika wzniesiona na grobie św. Piotra, który został ukrzyżowany w pobliskim cyrku Nerona. Po koniecznych zakupach pamiątek, stanęliśmy w kolejce prowadzącej do wnętrza świątyni. Czas spędzony na Placu św. Piotra wykorzystaliśmy na modlitwę różańcową. Po wejściu do wnętrza była możliwość ucieszenia oka oraz zapoznania się z tym przebogatym architektonicznie i dekoracyjnie kościołem. Choć jego majestatyczność może przygniatać, to zarazem wyraża cześć oddawaną Bogu.
Dodatkowym ubogaceniem nas, była możliwość udziału w Eucharystii przed katedrą Świętego Piotra, która znajduje się za ołtarzem papieskim pod Konfesją Świętego Piotra. Przewodniczący jej Metropolita Krakowski, nawiązując do Ewangelii z dnia poprowadził nas w refleksji nad posługą świętych Piotra i Jana Pawła II. Nawiązując do nauczania Jezusa, stwierdził, że łódź stała się Jego katedrą. Wygłoszone z niej oredzie miłosierdzia spotkało się z decyzją Piotra, który świadomy grzechu zaufał Mistrzowi, nie wiedząc, że doprowadzi go to Rzymu, gdzie da świadectwo Panu. Po prawie dwudziestu wiekach też z dalekiego kraju, wiedziony Bożą wolą, przybył tu św. Jan Paweł II, kolejny następca Wielkiego Rybaka. Jak wspomniał to w Krakowie w 2002 roku, towarzyszyła mu w tym oazowa pieśń „Barka”, która prowadziła go przez cały pontyfikat. Misja Piotra przez wieki ta sama, polega na poddaniu się Duchowi Świętemu i przyprowadzeniu wszystkich do Chrystusa Jedynego Odkupiciela człowieka. Jest to możliwe, gdy każdy kolejny następca św. Piotra tak, jak on odpowiada na pytania Jezusa: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Z tego doświadczenia płynie gorliwe wołanie: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” Dlatego stanęliśmy tu, by z troską modlić się o tę łaskę dla każdego mieszkańca naszej Ojczyzny. Wraz z abpem Markiem Jędraszewskim współkoncelebrował też pasterz naszej diecezji, bp Jan Piotrowski. Po mszy mieliśmy radość spotkania z Pasterzem naszej diecezji, który uczestniczył w jubileuszu ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa, będącego patronem także diecezji kieleckiej.
Drugą część dnia spędziliśmy na spacerze po mieście odwiedzając okolice Fontanny di Trevi oraz Schodów Hiszpańskich. Ten piękny dzień spędzony w Watykanie i Rzymie zakończyliśmy noclegiem w Asyżu.