PARAFIALNE KOLĘDOWANIE

Uroczystość Objawienia Pańskiego, po uczynieniu jej dniem wolnym od pracy, stała się piękną okazją do wprowadzenia parafialnego kolędowania. Naśladując ewangelicznych mędrców, także i my przybyliśmy z zakątków naszej parafii – i nie tylko – by wyśpiewywać Bogu chwałę za Wcielenie Jego Syna.
Popołudniowa Eucharystia, z muzyczną oprawą w wykonaniu kościeleckiej orkiestry, była do tego wstępem. Po jej zakończeniu, licznie zgromadzeni wierni, z dziećmi mającymi korony na głowach, mogli oddać się słuchaniu i śpiewaniu bogato zaaranżowanych kolęd i pastorałek. Występy zaczęła schola szkolno-parafialna przygotowana przez pana Grzegorza, naszego organistę. Różnorodność utworów i instrumentów pokazuję skalę trudu włożonego przez członków tej grupy. Po niej, dwoma utworami, pałeczkę ponownie przejęła orkiestra. Jako trzecie wystąpiły w pięknych strojach przedstawicielki Koła Gospodyń z Plechowa oraz dwaj wspierający je mężowie. Pełne lokalnego folkloru wykonanie przygotowało nas na aranżacje w stylu country, które zaprezentował nam pan Kazimierz Kowalski. Wykonania instrumentalne kolęd, przy użyciu harmonijki ustnej, bardzo poruszyły i rozruszały zgromadzonych, którzy następnie wysłuchali jeszcze dwóch kolęd wykonanych przez orkiestrę. Tę dawkę śpiewogrania uzupełnił występ mieszkańców Kaczkowic, którzy z Panem Sołtysem przebranym za króla, zaprezentowali nieco łagodniejszy w brzmieniu repertuar. Podsumowaniem był ostatni utwór orkiestry i wspólny śpiew przy akompaniamencie pana Grzegorza. Dwugodzinne spotkanie potwierdziło, że warto być mędrcem, który szuka wspólnoty wiary i oddaje radośnie cześć Bogu.
wideo: Kazimierz Kowalski