PIELGRZYMKA MARYJNA DOOKOŁA PARAFII

„Człowiek nie może się w pełni odnaleźć inaczej jak tylko przez bezinteresowny dar z samego siebie”. Te słowa Soboru Watykańskiego II pokazują sens i wartość drugiej już pielgrzymki dookoła naszej parafii, przeżywanej w kontekście Święta Odzyskania Niepodległości.

W sobotę 11.11.2017 r. grupa łącznie ponad 70 osób włączyła się w Pielgrzymkę Maryjną dookoła naszej Gorzkowskiej parafii. W 300 lecie koronacji Maryi w Ikonie Jasnogórskiej oraz 100 lecie objawień w Fatimie ponieśli oni obraz Czarnej Madonny prosząc za jej wstawiennictwem Boga o potrzebne łaski i poddanie się Jego woli dla mieszkańców naszych 13 wiosek. Przez wspólną modlitwę śpiewem, Godzinkami, czterema częściami różańca, koronką do Bożego Miłosierdzia oraz rozważanie Drogi krzyżowej uczestnicy pogłębiali swą więź z Maryją, a przez Nią z Bogiem oraz między sobą. Mimo lekkiego chłodu serca były rozgrzane Bożą miłością i serdecznością uczestników wobec siebie.
W każdej wiosce odmawiany był w intencji jej mieszkańców Akt Oddania się Maryi, Jasnogórskiej Pani, Niepokalanej Jutrzence Wolności autorstwa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, a Ksiądz Proboszcz udzielał im błogosławieństwa. Siły dopisywały, mimo znaczącego wieku nie których, również dzięki przygotowanym dla pielgrzymów posiłkom: w Kaczkowicach, w Plechowie, w Chruszczynie Wielkiej i w Gorzkowie. Całość zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w domu parafialnym.
Pielgrzymka ma na celu nie tylko osobiste uświęcenie jej uczestników, ale jest szczególną formą błagania w intencji osób trzecich. Dlatego wdzięczni jesteśmy uczestnikom tej parafialnej Pielgrzymki Maryjnej za ten cenny dar, który umocni wiernych Bogu, a zagubionym pozwoli odnaleźć drogę do Niego. 
foto: Kazimierz Kowalski