PIELGRZYMKA RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Po raz 14 członkowie Róż Różańcowych z naszej diecezji spotkali się na wspólnej modlitwie. Tym razem celem było Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach k/ Chmielnika. Z naszej parafii wzięło w nim udział siedemnaścioro osób.

Na doroczne spotkanie przybyło z całej diecezji blisko 3000 reprezentantów Kół Różańcowych. Zaproponowany program oraz urzekająca atmosfera kościoła i kaplicy z domkiem Maryi, przyczyniły się do owocnego przeżycia tego czasu. Wobec trwającej wojny na Ukrainie, tematem przewodnim była modlitwa o pokój. To zadanie, ale i sprawdzian naszego zaufania Bogu oraz troski o bliźnich. Do tego nawiązali dwaj konferencjoniści, bp Jan Piotrowski w homilii, a także prowadzący modlitwę różańcową.
Piotrkowickie sanktuarium zorganizowane jest wokół kilkucentymetrowej figurki Matki Bożej. W ten sposób łatwiej dostrzec, że moc wiary bierze się z ubogich środków, które dzięki łasce Bożej potrafią „przenosić góry”. Taką jest właśnie modlitwa różańcowa, którą podejmując, członkowie Żywego Różańca stają się współpracownikami Ojca świętego.
W powrotnej drodze nawiedziliśmy Pińczów, zatrzymując się przy kaplicy św. Anny ( stąd uroczy widok na miasto i Nidę) oraz w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. To miasto miało swe 5 minut w XVI w., gdy istniało tu pierwsze w Polsce gimnazjum i wydawnictwo protestanckie.