PIELGRZYMKA ŚLADAMI SMAKÓW ŚWIĘTOŚCI

Dzięki mikrograntowi z programu „Caritas Senior 2022”, jaki pozyskał dla naszej wspólnoty parafialnej Parafialny Zespół Caritas, seniorzy i osoby im towarzyszące, mogli udać się na pielgrzymkę do Krakowa w sobotę26 listopada, gdzie kroczyli śladami świętych i błogosławionych.

Zaproponowany wyjazd, był czasem poszukiwania „smaków świętości”, czyli tego, czym święci napełniali życie swoje i bliźnich. Nasze poszukiwania zaczęliśmy od wymienienia w autokarze świętych, o których przypomina nam wystrój naszego kościoła parafialnego, czyli ich obrazów (Najświętsza Maryja Panna, św. Małgorzata, św. Józef, św. Jan Chrzciciel, św. Antoni Padewski, św. Eliasz, św. Maria Magdalena de Piazzi, św. Jan Paweł II, św. Weronika), figur (Matka Boża Bolesna i Niepokalana, św. Jan Apostoł, św. Maria Magdalena, św. Józef, św. Stanisław Kostka) i relikwii (św. Małgorzata, św. Jan Paweł II, św. Ludwik i Zelia Martin, bł. Karolina Kózkówna). Rozmawialiśmy o symbolach świętych i pokarmach z nimi związanych.
Naszą wizytę w Krakowie zaczęliśmy od nawiedzenia sanktuarium „Ecce homo” z relikwiami św. Brata Alberta i bł. Bernardyny Jabłońskiej, gdzie prowadzeni przez albertynkę s. Michaelę, odprawiliśmy Eucharystię i zwiedzili Muzeum tutejszych świętych. Następnie udaliśmy się na posiłek do „Kuchni siostry Samueli”, gdzie nie tylko zjedliśmy obiad, ale też usłyszeliśmy świadectwo siostry felicjanki o tym dziele miłosierdzia, które wspiera studentów i ludzi biednych.
Kolejnym etapem było przejście uliczkami starego Krakowa i nawiedzenie grobów świętych:
– w kościele oo. Franciszkanów – bł. Anieli Salawy (służacej) i bł. Salomeii (księżnej i zakonnicy),
– w kościele oo. Dominikanów – św. Jacka (zakonnika),
– w kościele akademickim św. Anny – św. Jana Kantego (kapłana i profesora UJ). Każda z tych postaci zachwyca swym bogactwem i oryginalnością oraz pokorą, pokazując smak życia.
Na zakończenie tego części zobaczyliśmy w Bramie Floriańskiej replikę obrazu Matki Bożej Piaskowej, która jest też w naszym kościele na zasuwie bocznego ołtarza. Stamtąd już tramwajem dotarliśmy pod Wawel, podziwiając nocą rezydencję królów Polski.
Przejazd do Łagiewnik i nawiedzenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz modlitwa przy relikwiach św. Faustyny zakończyły tę „degustację” smaków świętości. Każda ze spotkanych postaci jest nadzieją na to, że i nasze życie dzięki łasce Bożej nabierze niepowtarzalnego smaku.