SMAKI CODZIENNOŚCI – PARAFIALNE SPOTKANIE SENIORÓW

Niedzielny wieczór, w dniu 13 listopada, był w naszym domu parafialnym czasem spotkania integracyjnego dla seniorów, przygotowanego przez Parafialny Zespół Caritas. Stało się to dzięki środkom finansowym otrzymanym z mikrograntu „Senior Caritas” 2022.

Wydarzenie to przeżywaliśmy wokół zaproponowanego temat: „Smaki codzienności”. Czterdzieści siedem osób, które zdecydowały się odpowiedzieć na zaproszenie, zasiadło do stołów w jadalni, zastawionych dzięki zapobiegliwości osób działających w Zespole Caritas. Miało to istotne znaczenie dla realizacji tematu. Motywem przewodnim spotkania były: domowa kuchnia i tradycje kulinarne. Seniorzy podzielili się swoimi wspomnieniami, dotyczącymi „smaków” dzieciństwa. Okazało się, iż w latach ich młodości na stole królowały dania z ziemniaków, kapusty oraz pierogi z różnorodnym nadzieniem. Dla wielu kulinarnym odkryciem były „kacapoły”, czyli kluski ziemniaczane podawane ze skwarkami lub też masłem i podsmażoną cebulką oraz „galas”, czyli kasza na słodko z suszonymi śliwkami. Prawdziwym delikatesem dla naszych Seniorów w dzieciństwie były podpłomyki z ciasta pierogowego – cienko rozwałkowane placki, pieczone na blasze opalanej drewnem. W takcie prowadzonej dyskusji nie zabrakło również receptur na zdrowotne produkty uodparniające oraz domowych sposobów na walkę z infekcją i przeziębieniem.
Wolontariusze z PZC przygotowali dla swych Gości sałatki, których głównymi składnikami były świeże warzywa: seler, por, kapusta pekińska i wspomniany już wcześniej ziemniak. Na stole oprócz herbaty pojawiły się dzbanki z kompotem ze świeżych jabłek oraz kubeczki z barszczem czerwonym. Seniorzy mogli skosztować domowych wypieków: tradycyjnej szarlotki oraz ciasta ze śliwkami. Dużą popularnością cieszył się smalec z białej fasoli, cebuli i suszonych pomidorów podawany na wiejskim chlebie. Jednakże najważniejszym kulinarnym punktem wieczoru była pizza, przygotowywana przez wolontariuszy na miejscu. To włoskie „danie ubogich” zostało podane w czterech odsłonach: z pieczarkami i szynką; smażonym kurczakiem, ananasem i kukurydzą; kiełbasą, salami i boczkiem oraz z serem pleśniowym i brokułem.
Podczas wspólnego biesiadowania nie zabrakło śpiewu. Prowadzone rozmowy oraz degustacja pizzy były przeplatane śpiewaniem piosenek biesiadnych i patriotycznych, przy dźwiękach gitary i harmonijki ustnej, na których grali: Ksiądz Proboszcz i pan Kazimierz Kowalski.
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element tego ponad trzygodzinnego spotkania. Pozostając w klimacie przeżywanych w listopadzie świąt, pogrążeni w zadumie nad kruchością życia i jego przemijalnością wspominaliśmy naszych bliskich zmarłych oraz osoby zasłużone dla naszego środowiska lokalnego, spoczywające na parafialnym cmentarzu. W intencji zmarłych odmówiliśmy modlitwę poprowadzoną przez Księdza Proboszcza.
Na zakończenie spotkania wszyscy jego Uczestnicy otrzymali drobne upominki: książeczkę „nasuwającą piękne myśli i szlachetne uczucia”, a także dwie zakładki z wizerunkiem świętego Jana Pawła II oraz świętych małżonków Ludwika z Zelii Martin.
Dziękujemy członkom PZC i sponsorom za możliwość przeżycia przez seniorów tak pięknego wieczoru.