ŚWIĘTO PATRONALNE SZKOŁY 2023

Wraz z ogłoszeniem w roku 2018 patrona Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie w osobie ks. kan. Andrzeja Biernackiego, każdego roku w dniu 10 listopada obchodzone jest jej Święto Patronalne. Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar, bo były przeżywane w kontekście 10 rocznicy śmierci Księdza Kanonika.

Ksiądz Andrzej był proboszczem naszej gorzkowskiej parafii w latach 1983 – 2008 i po przejściu na emeryturę zamieszkał w Kielcach w Domu Księży Emerytów. Zmarł 11 listopada 2013 r. i odprowadzany przez licznie zgromadzonych wiernych, w asyście ubranych w stroje członków zespołu „Gorzkowianie”, został pochowany na naszym cmentarzu 14 listopada. W trakcie szkolnej uroczystości przypominaliśmy sobie jego postać. Choć dla wielu na pierwszy plan przebijają się jego działania związane z wymiarem podejmowanych prac budowlanych i konserwatorskich, czy z występami artystycznymi grup przez niego organizowanych, to nie wolno zapomnieć o tym, co podstawowe w jego życiu. Ksiądz kanonik Andrzej Biernacki był przede wszystkim kapłanem, który z miłości do Boga i ludzi, podejmował codzienną modlitwę oraz posługę sakramentalną i duszpasterską. Bez tego wymiaru nie sposób zrozumieć jego działalności przenikniętej taką oryginalnością. Tego dzieci, młodzież i wychowawcy mogą się uczyć od niego oraz od bł. Carla Acutisa, którego relikwie towarzyszyły naszej modlitwie. Ten młody święty przypomina nam: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”. Wpatrzeni w postać naszego długoletniego Proboszcza oraz bł. Carla, zróbmy wszystko, by dbać o swą oryginalność, czyli świętość.
Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni przeszli na cmentarz, gdzie na grobie kapłańskim delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze.

 

 

foto: Kazimierz Kowalski